Kodiranje artiklov v skladišču
Kodiranje artiklov v skladiščih omogoča učinkovito organizacijo zalog, kar se pozitivno odraža v vseh postopkih, ki se izvajajo v skladišču. Zato je treba vsak izdelek ob prevzemu identificirati.
Postopek kodiranja artiklov je sestavljen iz izrecne identifikacije blaga s kodo ali znakom. Ta koda je povezana z nalepko, pritrjeno na izdelek, do katere je mogoče dostopati elektronsko. V logistiki so najbolj standardne oznake črtne kode in oznake RFID.
V tem članku se bomo poglobili v kodiranje in prednosti pravilne identifikacije vseh izdelkov v skladišču. Navedli bomo tudi opremo in merila, ki se nanašajo na kodiranje, s posebnim poudarkom na WMS.
Kaj je kodiranje artiklov v skladiščnem obratu?
Kodiranje pomeni dodelitev kode izdelku. Ta koda nam omogoča, da vidimo nekatere glavne značilnosti artikla: med drugim njegovo SKU, sestavine, stopnjo nevarnosti, datum prihoda v skladišče, embalažo in rok uporabnosti.
Cilj kodiranja je označiti blago na edinstven način (dva izdelka ne moreta imeti iste kode). Sistemi upravljanja skladišč (WMS) igrajo ključno vlogo v tem procesu. Sistem WMS ustvari kodo za vsak artikel, dodeljuje lokacije izdelkom v obratu in spremlja različne faze, skozi katere gre blago (z drugimi besedami, nadzoruje njihovo sledljivost).
Današnji trendi, kot so super hitre dostave in skladiščenje majhnih izdelkov, so naredili skladiščne procese bolj zapletene. Vzpostavitev celovitega nadzora nad izdelki in evidentiranje vseh njihovih premikov je torej ključnega pomena za natančno analizo in optimizacijo blagovnih tokov. Zahvaljujoč kodiranju in pomoči WMS lahko operaterji locirajo in odpremijo izdelke hitreje in z manj napakami.
Prednosti kodiranja in označevanja izdelkov
Kodiranje je izjemno koristno v vseh členih dobavne verige, od proizvajalca do končnega potrošnika. Proizvajalcem pomaga, da ugotovijo stanje njihovih zalog ter hitro poiščejo in odpošljejo blago. Potrošniki pa imajo koristi od dobrih logističnih praks, ki jih izvajajo podjetja. Te zagotavljajo, da so izdelki na zalogi, ko gredo kupci nakupovati, in da bodo svoja spletna naročila prejeli takoj in brez napak.
Kodiranje izdelkov in zagotavljanje, da so ustrezno identificirani, tako zagotavlja naslednje prednosti:
- Agilni prevzemi blaga. Če so vsi izdelki, ki prispejo v obrat, označeni, jih je mogoče hitreje prepoznati. V trenutku, ko radiofrekvenčni terminal prebere oznako, se artikel samodejno zabeleži v sistemu.
- Sledljivost. Z vsemi identificiranimi izdelki je enostavno spremljati različne faze, skozi katere gre blago.
- Nadzor zalog v realnem času. V vsakem trenutku je mogoče vedeti točno število SKU-jev v skladišču.
- Bolj poglobljeno poslovno znanje. Več podatkov kot imate, lažje se boste odločali o tem, kako natančno prilagoditi delovanje in predvideti nove zahteve strank. Kodiranje omogoča analizo množice spremenljivk, od količine in datuma, ko je bil vsak izdelek prodan, do prostora, potrebnega za shranjevanje v obratu.
- Učinkovita priprava naročila. Komisioniranje je skladiščni postopek, ki zahteva dodaten čas in sredstva. Nadzor in identificiranje vseh elementov zagotavlja hitrost, saj WMS pozna natančno lokacijo vseh SKU-jev in daje operaterjem posebne ukaze, kako jih najti.
- Postopki brez napak. S kodiranjem blaga preprečimo odstopanja in napake pri vseh vrstah poslovanja, posledično izboljšamo logistične storitve, povečamo zadovoljstvo kupcev in znatne prihranke pri stroških.
Metode kodiranja artiklov in standardi
Glede na uporabljene simbole obstaja več načinov kodiranja skladiščnega blaga. Podjetja izberejo sistem, ki jim najbolj ustreza. Najpogostejši so:
- Številsko kodiranje. Uporabljajo se samo številke (brez črk ali znakov).
- Abecedno kodiranje. Sestavljeno samo iz črk.
- Alfa numerično kodiranje. Koda je kombinacija črk, številk in znakov.
Če se podjetje odloči za uvedbo lastnega kodirnega sistema, mora biti le-ta uporabniku prijazen za celotno vpleteno osebje. Kode naj bodo kratke in vedno enako dolge, da jih je enostavno brati in pisati.
Ko je izbrana vrsta kodiranja, je naslednji korak označevanje blaga. Tukaj pride v poštev črtna koda, ki je najbolj univerzalen način predstavitve kode v skladišču. Laserski čitalec je zadolžen za branje kod in njihovo pretvorbo v alfa numerični ekvivalent, zaradi česar je to hiter in natančen sistem.
Čeprav obstajajo sodobnejše alternative, kot npr. kode QR in oznake RFID, je težko preseči preprostost in učinkovitost črtnih kod. Zato so vsestransko prisotne v logističnem sektorju. Poleg tega se črtne kode lahko uporabljajo tako interno kot tudi eksterno. Vendar pa je treba za uporabo zunaj podjetja oz. med različnimi podjetji sprejeti vrsto norm in standardov.
GS1 (prej znan kot Mednarodno združenje za številčenje artiklov) je razvil sistem kodiranja, ki zagotavlja edinstveno identifikacijo izdelkov na mednarodni ravni.
Oglejmo si najbolj značilne kode, ki jih je vzpostavilo to združenje:
- EAN-13: Večinoma služi za identifikacijo artiklov, ki so razstavljeni na prodajnih mestih. To ime je dobila, ker vključuje 13 številskih števk, razdeljenih v štiri kategorije: država izvora, proizvajalec izdelka, šifra izdelka in kontrolna številka. Kodo proizvajalca zagotovi pristojni organ vsake države. Po navedbah omrežja International Barcodes Network se črtne kode formata UPC-A tradicionalno uporabljajo v ZDA, medtem ko se črtne kode formata EAN-13 uporabljajo po vsem preostalem svetu. Danes večina trgovin po vsem svetu sprejema črtne kode v kateri koli obliki. Kljub temu morda obstajajo nekateri starejši sistemi, ki sprejemajo le eno ali drugo. To pomeni, da so črtne kode formata UPC-A najboljše, če se vaš izdelek prodaja v ZDA. Če pa je vaš izdelek mednaroden ali se prodaja v drugi državi kot ZDA, je najboljša črtna koda EAN-13.
- EAN-128 ali GS1-128: ustvarjena z namenom zagotavljanja informacij, ki dopolnjujejo EAN-13 (na primer teža izdelka, datum izdelave, datum poteka, serija, številka serije, končna destinacija itd.). To je osnovna koda logističnega sektorja.
- SSCC (serijska koda zabojnika za pošiljanje): vpeljana za obdelavo in spremljanje naročil. Ta koda je še posebej uporabna za zagotavljanje učinkovite dostave.
ERP in WMS: programska oprema za kodiranje blaga
Edini način za natančno kodiranje artiklov v skladišču je uporaba programske opreme: v glavnem ERP in WMS.
ERP vsakemu artiklu v katalogu podjetja popolnoma samodejno dodeli kodo. Koda mora upoštevati vrsto kodiranja, ki ga uporablja podjetje (UPC-A, EAN-13, EAN-128, oznake RFID itd.).
Tudi WMS (na primer sistem za upravljanje skladišč WMS podjetja Mecalux) lahko ustvari kode. ČE ponazorimo, to je mogoče storiti za artikle, ki so prispeli v skladišče brez kodiranja, in za nove izdelke, ustvarjene v obratu, kot so kompleti. V teh primerih morajo operaterji identificirati vsako postavko posebej in jih vse ročno vnesti v sistem (z navedbo njihovih lastnosti, da jih lahko WMS prepozna in ustvari ustrezne kode).
Z optičnim odčitanjem kode delavci dostopajo do vseh podatkov o predmetu (teža, prostornina, previdnostni ukrepi, ki jih je treba upoštevati pri skladiščenju, promet).
ERP je opremljena z matricami, bazami podatkov z vsemi pravili in podatki, potrebnimi za opravljanje dejavnosti (med drugim prevozniki, dobavitelji in seveda matricami artiklov). Matrica artiklov je v logistiki in kodiranju najbolj pomembna, saj vključuje vse informacije o blagu.
WMS absorbira vse glavne podatke artiklov za ustrezno upravljanje izdelkov v skladišču. Načini izvajanja različnih postopkov bodo odvisni od lastnosti blaga. Pri komisioniranju je na primer potrebno poznati prostornino artikla, da določimo zaboje in embalažo, ki jo bomo uporabili.
Povezava med ERP in WMS mora biti neprekinjena in dvosmerna; z vsemi informacijami iz kode in glavnega artikla lahko WMS organizira izdelke v skladišču glede na merila, kot so njihova narava, prostornina, teža, status, pakiranje in lastnosti (rok uporabnosti, kakovost, barva itd.).
WMS mora biti zasnovan tako, da oblikuje strategijo razvrščanja blaga na podlagi prednosti in potreb podjetja. Pravilna distribucija izdelkov v obratu bo pozitivno vplivala na vse aktivnosti, ki se v njem odvijajo, predvsem pa na pripravo naročil.
Kodiranje: red in nadzor
Končni cilj postopka kodiranja je olajšati lokacijo blaga v skladišču in zagotoviti popolno sledljivost. Kodiranje je sinonim za organizacijo in nadzor. Identifikacija vseh artiklov prispeva k veliko učinkovitejšemu upravljanju skladiščenja. Najbolj očitna prednost je sledljivost: beleženje vsakega gibanja izdelkov po dobavni verigi.
Nobenega dvoma ni o pomembnosti WMS, sistema za nadzor zalog in vseh proizvedenih premikov v obratu z namenom poznavanja zalog izdelkov in lociranja blaga. Da bi to dosegli, je bistvena koordinacija med ERP in WMS ( prva koda upravlja matrico izdelkov s podatki o posameznem izdelku, druga pa prebere šifro izdelka in blagu dodeli lokacijo v skladišču).
Podjetja morajo prepoznati vse izdelke, ko prispejo v obrat, da jih pravilno razporedijo glede na njihove značilnosti. WMS vključuje pravila za ustrezno razporeditev blaga v skladišču. Ta sistem pozna natančno lokacijo vsakega predmeta v realnem času.
Stopite v stik s podjetjem Mecalux če želite svoje skladišče opremiti s sistemom WMS, ki je pripravljen za nadzor in optimizacijo vseh procesov, strog nadzor izdelkov, njihovo kodiranje in učinkovito upravljanje tokov. Sistem za upravljanje skladišč WMS je sistem, ki ga je mogoče preprosto integrirati s katero koli ERP za usklajevanje vseh teh procesov, vključno s kodiranjem artiklov.