Integrated logistics coordinates all the elements involved in the supply chain

Celostna logistika in usklajevanje dobavne verige

29 nov. 2022

Celostna logistika je bistvena strategija za zagotavljanje prožnih dobavnih verig. Vse je med seboj povezano – viri, blago, informacije, operaterji in oddelki – z zelo jasnim ciljem: dostaviti naročila strankam v najkrajšem možnem času.

Poglejmo si cilje celostne logistike, prednosti, ki jih prinaša podjetjem, in digitalna orodja, ki pomagajo povezovati informacijske tokove.

Kaj je celostna logistika?

Celostna logistika je opredeljena kot organizacija dobavne verige in poslovni model, v katerem so oddelki, procesi, viri in tokovi usklajeni, da vsi delujejo v isti smeri.

Logistika je medresorski proces, kar pomeni, da vključuje praktično vse oddelke v podjetju. Ko ti delujejo sinhronizirano, so operacije veliko bolj brezhibne, naročila pa se tako lahko hitreje odpošljejo.

Koncept celostne logistike je nastal kot odgovor na razvoj trga. Spremembe povpraševanja in pojav konkurentov so podjetja prisilila v iskanje formul, ki optimizirajo njihovo poslovanje, pospešijo cikle in zmanjšajo stroške. Usklajevanje med različnimi oddelki, ki sestavljajo organizacijo, omogoča prilagodljivo in agilno delovanje ki ji pomaga, da se hitro in natančno odziva na nove trende.

Celostna logistika je še posebej uporabna za premagovanje težav, ki jih prinaša večkanalna maloprodaja: veliko število naročil različnih velikosti, sestavljenih iz nekaj artiklov, ki morajo biti dostavljeni v 24 urah. Vnaprejšnje poznavanje obdobij večjih prodaj v letu olajša organizacijo delovnih izmen in omogoča zagotavljanje samo potrebne zaloge.

Celostna logistika povezuje procese dobavne verige, od skladišča do proizvodnih linij

Prednosti celostne logistike

Celostna logistika, v kateri so usklajene operacije, oddelki in tokovi, ponuja naslednje prednosti:

  • Večja hitrost. Odprava ovir in pospeševanje operacij, ki zagotavljajo večjo vrednost pri izdelavi izdelkov, vodita v agilnost. Prav tako vam omogoča, da v krajšem času obravnavate potrebe strank – kot tudi incidente in težave.
  • Poslovna konkurenčnost. Z močnimi, celostnimi logističnimi sistemi so podjetja bolj konkurenčna in se tako lahko uspešno širijo in raziskujejo nove trge.
  • Nižji stroški. Poznavanje podrobnosti dobavne verige je bistvenega pomena za izvajanje ukrepov za izboljšanje in optimizacijo katerega koli postopka. Večja pretočnost pomeni nižje logistične stroške.
  • Popolna prilagodljivost. Zahvaljujoč celostni logistiki lahko podjetja enostavno upravljajo z večjim številom SKU-jev in se prilagajajo nenehno spreminjajočemu se in nepredvidljivemu okolju, v katerem delujejo.
  • Učinkovito upravljanje zalog. Ko si oddelki delijo vse informacije, je upravljanje z blagom zanesljivo. Na ta način imajo podjetja samo artikle, ki jih potrebujejo za zagotavljanje storitev.

Kako izvajati celostno logistiko

Prvi korak pri sprejemanju celostne logistike sestoji iz ozaveščanja vseh oddelkov v podjetju. Zaposleni morajo vedeti, kaj se dogaja – od izdelave izdelka do trenutka, ko pride do stranke – da lahko ocenijo vire in notranje procese. Nato morate analizirati zunanje dejavnike (kot je konkurenca), predvideti možne krizne scenarije ter ustvariti strategije in alternative, ki izboljšujejo konkurenčnost.

To je nekaj najpomembnejših vprašanj za oceno:

  • Izdelek: proizvodnja vsakega artikla se analizira, da se ugotovi, ali so viri dovolj izkoriščeni, ali kakovost izpolnjuje pričakovanja kupcev in ali je mogoče kateri koli proces optimizirati.
  • Komunikacija: vsi oddelki morajo med seboj komunicirati, da lahko sprejemajo prave odločitve. Ta točka ocenjuje, kako komunikacija poteka in ali je dovolj gladka.
  • Skladišče: seveda so obrati pomembni za vsako podjetje. Organizacija razpoložljivega prostora, blaga in delovanja pozitivno vpliva na dobavno verigo (visoka razpoložljivost izdelkov, izločanje odpadkov, agilnost itd.).
  • Prevozi in dostave: preučiti morate distribucijo in dostavo izdelka strankam ter čas, potreben za to. Učinkovita distribucijska mreža zagotavlja hitro logistično poslovanje in boljšo podobo v očeh kupcev.
  • Povpraševanje: logistika ni sestavljena le iz pošiljanja naročil, ko jih stranke zahtevajo, temveč tudi iz predvidevanja in pripravljenosti na pošiljanje paketov hitro in ob pravem času.

Celostne logistične rešitve

Tehnološki napredek je spodbudil uvajanje celostne logistike v organizacije in dobro komunikacijo med oddelki, ki optimalno povezujejo člene, ki sestavljajo oskrbovalno verigo.

Podjetja uporabljajo ERP (načrtovanje virov podjetja) za organizacijo svojih različnih poslovnih procesov, saj imajo sistemi ERP bazo podatkov, ki si jo delijo vsi oddelki. Kakor koli že, priporočljivo je namestiti sistem upravljanja skladišča (WMS) za učinkovitejši nadzor skladiščnih tokov.

WMS zbirajo tudi podatke o postopkih ter nadzorujejo in optimizirajo vse, kar se dogaja v dobavni verigi. Ta programska oprema mora biti integrirana s sistemom ERP, tako da lahko oddelki v podjetju dostopajo do informacij in jih delijo.

Podjetje Mecalux je ustvarilo sistem za upravljanje skladišč WMS, sistem upravljanja skladišč, ki lahko deluje v vseh vrstah skladišč. Ena od njegovih posebnih značilnosti je vključitev modulov, ki izboljšajo njegove lastnosti in podjetjem omogočijo integracijo njihovih logističnih procesov. Tako npr. programska oprema za analizo dobavne verige zagotavlja uporabne podatke o glavnih dejavnostih skladišča, da podjetjem omogoči večji nadzor in uporabo ukrepov za predvidevanje morebitnih incidentov.

Ta modul objektivno meri operativno uspešnost s pomočjo KPI (ključnih kazalnikov uspešnosti). S pomočjo teh KPI lahko podjetja nadzorujejo svoje procese in jih posledično razumejo in izboljšajo.

Sistemi za upravljanje skladišč natančno nadzorujejo celostno logistiko

Celostna logistika v službi za stranke

Usklajevanje in optimizacija procesov, virov in oddelkov podjetja vam omogoča, da natančno obravnavate zahteve strank in hitreje odpremite naročila.

Organiziranje vsega, kar se dogaja v dobavni verigi, je ključnega pomena za obravnavo morebitnih incidentov. Na primer podjetje za obutev in športna oblačila Adidas je želelo hitreje dostavljati svoja naročila. Zato smo ga opremili s sistemi za skladiščenje, namenjenimi izboljšanju postavitve izdelkov. To pa je izboljšalo produktivnost podjetja. Ustrezno načrtovanje, ki upošteva tekoče poslovanje podjetja, je temelj celovite logistične strategije.

Učinkovita celostna logistika mora temeljiti na podatkih in informacijah o stanju delovanja v realnem času za sprejemanje najboljših odločitev in izvajanje izboljšav. Stopite v stik s podjetjem Mecalux za najboljšo rešitev za povečanje donosnosti vašega skladišča. Imamo bogate izkušnje na področju pomoči podjetjem pri celostnem logističnem pristopu.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: