Analiza ABC: prednosti za klasifikacijo skladiščnih zalog
Analiza ABC za razvrščanje zalog vam omogoča, da distribucijo različnega blaga znotraj vašega skladišča organizirate glede na pomembnost za poslovanje, vrednost in promet. Ta metoda daje prednost nabavi in plasiranju izdelkov ne glede na obseg ali količino, temveč glede na ekonomski prispevek, ki ga dajejo podjetju.
Sistem ABC temelji na Paretovem načelu ali pravilu 80/20, kar pomeni, da bo 20 % vašega truda predstavljalo 80 % vaših rezultatov. Če to prenesemo na ekosistem skladišča, 20 % predmetov ustvari 80 % premikov v obratui, medtem ko 80 % izdelkov ustvari preostalih 20 % premikov.
Stopnje razvrščanja zalog z metodo ABC
Izdelki SKU so razvrščeni na tri ravni:
Izdelki »A«
Količinsko običajno zavzemajo 20 % zalog. Kljub temu pa ustvarijo največ prometa in so zato strateškega pomena. Izdelki SKU A so izdelki, v katere je podjetje vložilo največ denarja in ustvarijo 80 % prihodkov. Zato je ključnega pomena za preprečevanje razprodaje tega blaga.
V to skupino sodijo tudi izdelki, ki so zaradi svojih lastnosti ključnega pomena za nemoteno delovanje podjetja. V vsakem primeru je priporočljivo ohranjati strog nadzor nad zalogami izdelkov SKU A, s pogostimi ali celo stalnimi popisi.
Kar zadeva lokacijo blaga A v skladišču, je običajno postavljeno na nižja območja, do katerih imajo upravljavci neposreden in enostaven dostop, ter blizu nakladalnih ramp.
Izdelki »B«
Ti sodijo v srednji segment prometa in običajno predstavljajo 30 % zalog. Ker se to blago obnavlja počasneje, njegova vrednost in pomembnost štejeta manj kot vrednosti izdelkov A
V tem smislu je treba pozornost nameniti trendom izdelkov SKU B: lahko bi preskočili na izdelke prometa A ali, nasprotno, postali blago C. Nabava te vrste zalog se lahko izvede v skladu s pravilom najmanjše/največje stopnje zalog, v nasprotju z ohranjanjem strogega nadzora nad nakupi in nenehnim izdajanjem naročil (kar lahko velja za izdelke A).
V obratu se ti izdelki B nahajajo na sredinskih območjih. Do njih ni mogoče dostopati tako neposredno kot do izdelkov A, vendar prav tako niso nedostopni.
Izdelki »C«
V celoti je izdelkov C največ, saj predstavljajo 50 % skladiščenih izdelkov SKU. Vendar pa jih kupci tudi najmanj zahtevajo.
Ker nimajo strateškega pomena, so lahko viri, dodeljeni nadzoru teh izdelkov SKU, skromnejši, njihovo dopolnjevanje pa se pogosto prilagaja z varnostnimi zalogami. V vsakem primeru je dobro, da to blago spremljate, da ne bo končalo kot zastarela zaloga brez prometa. Glavno vprašanje pri izdelkih C je: ali se splača vložiti del proračuna v ohranjanje te vrste zalog?
Ker se do teh predmetov dostopa občasno, zasedajo najvišja in najmanj dostopna območja v skladiščnih obratih, pa tudi tista, ki so najbolj oddaljena od nakladalnih ramp.
Kako razvrstiti izdelke z uporabo analize ABC
Ni enotnega standarda za razvrščanje izdelkov v kategorije A, B in C. Vsako podjetje to določa na podlagi specifičnega načina delovanja ter glede na povpraševanje in lastnosti izdelkov. Pri preučevanju teorije lahko vidimo, da obstajajo tri glavne metode izračunavanja prometa SKU v zalogi:
Razvrstitev ABC po stroških na enoto
Blago je razvrščeno glede na stopnjo dodeljenih naložb v zalogo. To pomeni, da višji kot so stroški blaga, večja pozornost je namenjena upravljanju nabav. Takšno osredotočanje je uporabno pri skladiščenju izdelkov precej različnih vrednosti (vendar ne toliko, če so njihove cene podobne).
Razvrstitev ABC po skupni vrednosti zalog:
Razlika v primerjavi s prejšnjo taktiko je v tem, da ta tehnika pri izračunu upošteva enote vsake SKU v zalogi.
Pri razvrščanju izdelkov po tej metodi je blago pogosto razvrščeno po kategorijah. Zato je težje določiti skupino, kateri pripada. Še več, razvrščanje se nenehno spreminja, zaradi česar je treba izračune izvajati tedensko ali mesečno, da preprečimo zastarelost sistema.
Razvrstitev ABC glede na uporabo in vrednost
To je najbolj razširjena metoda, kadar govorimo o organizaciji skladišča. Kot osnovo za izračun uporablja povpraševanje in vrednost blaga. V primerjavi z drugimi gre ta tehnika še korak dlje: čeprav je lahko izdelek zaradi svoje visoke vrednosti pomemben za zalogo, ne bo zasedal prostora v skladišču, namenjenega izdelkom A, če se ne prodaja pogosto.
V tem smislu je treba opozoriti, da pri uresničevanju metode ABC povpraševanje po izdelku ni edino merilo, ki ga je treba upoštevati. Ne smemo pozabiti na druge vidike, kot je npr. stopnja dobička za vsak izdelek ali vpliv razprodaje zalog.
Razlika med obema metodama je v merilih, ki se uporabljajo za razvrščanje blaga. Vendar pa način, na katerega so izdelki SKU združeni, temelji na istem načelu. Ko so podatki združeni v preglednico ali seznam, so številke organizirane v padajočem vrstnem redu. Izdelki, ki predstavljajo zgornjih 15 %, so razvrščeni med izdelke A (na najvišjih položajih). Naslednjih 20 % bo razvrščenih med izdelke B, preostalih 65 % pa bo predstavljalo izdelke C (ti bodo bolj ali manj zavzemali spodnjo polovico preglednice).
Izvajanje metode ABC pri organizaciji skladišča
Analiza ABC je eden od temeljev načrtovanja skladiščnega prostora. V nadaljevanju je opisano, kako lahko kar najbolje izkoristite ta sistem za razvrščanje zalog za organiziranje blaga v vašem objektu.
1. Prilagodite sistem skladiščenja za vsako vrsto SKU, da izkoristite prostor
Začeti moramo s predpostavko, da je razvrščanje po tehniki ABC še en parameter, ki ga moramo upoštevati pri upravljanju lokacij. Kombinirati ga je treba z drugimi ključnimi lastnostmi izdelka, kot so stopnja nevarnosti, zahtevana temperatura skladiščenja, prostornina, velikost in podobno.
Kako je torej metoda ABC povezana s sistemi skladiščenja? Priporočljivo je, da svoj obrat opremite z različnimi vrstami regalov. Tako se bodo prilagodili premikom vsake skupine izdelkov in optimizirali razpoložljivi prostor za skladiščenje. Standardizacija enot tovora na paletah ali v zabojih pripomore k večji fleksibilnosti upravljanja lokacij v skladišču, saj omogoča njihovo reorganizacijo.
Običajna praksa je na primer, da se izdelki SKU A skladiščijo na regalih z visoko gostoto blizu nakladalnih ramp ali območij komisioniranja, kjer bo večje število palet na SKU v neprekinjenem gibanju. Po drugi strani pa bo blago z nizkim prometom skladiščeno na paletnih regalih, ki zagotavljajo neposreden dostop do izdelka, ko je to potrebno. Primer takšnega preoblikovanja postavitve v skladu s tovrstno strategijo je obrat španskega podjetja Marvimundo.
2. Poenostavite prevoz med različnimi območji z avtomatiziranimi sistemi
Metoda ABC je uporabna za razvrščanje zalog na podlagi vrednosti in rotacije SKU. Kadar pa je treba večino zalog odposlati v zelo kratkih rokih (kot se dogaja v številnih skladiščih, namenjenih logistiki za elektronsko poslovanje), je bistvenega pomena, da se zagotovi namestitev s potrebno agilnostjo za pravočasno pripravo naročil. Kako lahko to storite?
- Avtomatizirani transportni sistemi, kot so valjčni transporterji, omogočajo pospešitev premikov blaga, omejujejo število izvedenih manevrov komisioniranja in skrajšajo čas transporta.
- Motorizirani vozički, kot je voziček Pallet Shuttle, olajšujejo izločevanje tovora v skladiščnih sistemih z visoko gostoto. To velja tako za polavtomatsko različico vozička Pallet Shuttle kot tudi za njegovo popolnoma avtomatizirano različico, ki se uporablja z regalnimi dvigali.
- Pravilna izbira komisioniranja ali priprave naročila in organizacija procesa so temeljni vidiki pri optimizaciji poti za izločevanje tovora.
3. Izkoristite WMS za vzpostavitev pravil na lokacijah na podlagi analize ABC
Sistemi upravljanja skladišča vam omogočajo, da kar najbolje izkoristite klasifikacijo blaga s pomočjo analize ABC. Ta programska oprema omogoča, da:
- Konfigurirate strategije dodeljevanja: njihov cilj je čim bolj zgostiti skladiščni prostor, prerazporediti blago glede na področje prometa ali ga premakniti bližje izhodu, da bi racionalizirali njegovo odpremo.
- Organizirate dopolnjevanje zalog glede na dobave skladiščnih in komisionirnih območij ter preprečevanje izpadov v procesu priprave naročil.
- Natančno spremljate gibanje blaga: nadzor zalog je bistven za dodeljevanje razredov ABC različnim izdelkom. Na koncu se razvrstitev pogosto razlikuje in pogosto najdemo izdelke, ki menjajo kategorijo. Zato je priporočljivo, da jih reorganizirate v skladišču ali spremenite zone postavitve.
Razvrščanje izdelkov SKU po metodi ABC vam omogoča , da prihranite čas in trud pri logističnih operacijah skladiščenja. Če menite, da je vašo namestitev skladišča mogoče izboljšati, stopite v stik z nami. Z veseljem vam bomo pomagali z našimi bogatimi izkušnjami v tem sektorju.