Industrijski internet stvari (IIoT) v dobavni verigi
IoT (internet stvari) je že realnost v pionirskih podjetjih. Industrijski internet stvari (IIoT) zajema mrežo fizičnih objektov, ki uporabljajo tipala in programsko opremo za povezavo s spletom in izmenjavo podatkov, zaradi česar so to pametne naprave.
Pravzaprav naj bi se rast te tehnologije v prihodnjih letih močno povečala: študija svetovalnega podjetja Grand View Research je pokazala, da bodo naložbe v IoT do leta 2025 znašale 949 milijard dolarjev.
V tem prispevku bomo razložili koncept uporabe IoT v industriji, njegove prednosti za podjetja in še posebej trende, ki bodo najbolj vplivali na logistiko 4.0.
Kaj je IIoT?
IIoT bo naslednja velika revolucija v poslovanju. Ta tehnologija, ki bo različnim objektom omogočila medsebojno povezovanje in izmenjavo podatkov, vključuje nabor naprav, ki delujejo prek interneta in drugih analitičnih platform za obdelavo podatkov, zbranih v celotni oskrbovalni verigi.
V nasprotju z generičnim internetom stvari, ki je bolj osredotočen na koristi potrošnikov, IIoT omogoča medsebojno povezovanje strojev in naprav v logističnih in industrijskih postopkih z namenom izboljšanja učinkovitosti in zmogljivosti procesov.
Z globalnim prometom več kot 14 bilijonov dolarjev do leta 2030 glede na študijo svetovalnega podjetja Accenture bo IIoT skupaj z razvojem industrije 4.0 podjetjem omogočil naslednje:
- Lažje odkrivanje neučinkovitosti in čim večje zmanjšanje napak.
- Povečanje učinkovitosti v industrijskih procesih podjetja.
- Znižanje logističnih stroškov, kar pomeni čas in denar.
Uporaba IIoT
Industrijski internetni konzorcij (IIC), telo, ki ga sestavlja več kot 200 podjetij, namenjenih spodbujanju uporabe IoT na industrijskem področju, izpostavlja 15 najbolj razširjenih načinov uporabe te tehnologije:
- Pametne skladiščne aplikacije.
- Predvidljivo in oddaljeno vzdrževanje strojev.
- Nadzor tovora, blaga in transporta.
- Povezana logistika.
- Inteligentno merjenje vsakega logističnega procesa.
- Aplikacije v pametnih mestih.
- Pametno poljedelstvo in nadzor živine.
- Sistemi industrijske varnosti.
- Optimizacija porabe energije.
- Industrijsko ogrevanje, prezračevanje in hlajenje.
- Spremljanje proizvodne opreme.
- Sledenje premoženju in inteligentna logistika.
- Spremljanje ozona, plinov in temperature v industrijskih okoljih.
- Varnost in zdravje delavcev.
- Upravljanje uspešnosti skladiščnih sredstev.
Če povzamemo, bo IIoT po mnenju ICC povečal učinkovitost skladiščnih objektov s spremljanjem postopkov. Poleg tega se bo izboljšala varnost pri skladiščnem poslovanju, zlasti pri bolj zapletenih procesih ali tistih, ki bi lahko predstavljali tveganje tako za blago kot za upravljavce.
Razlike med IIoT in industrijo 4.0
Izraza IIoT in industrija 4.0 se pogosto zamenjujeta. Čeprav gresta z roko v roki, ko gre za povečanje splošne konkurenčnosti podjetij, predstavljata različni zamisli:
Industrija 4.0 | IIoT |
---|---|
Digitalizacija | Masovni podatki in analitika |
Avtomatizacija | Medsebojno povezane naprave |
Novi materiali | Napovedljivo vzdrževanje |
Tehnike za izboljševanje postopkov | Industrijska varnost |
To pomeni , da je tehnologija IIoT ena od številnih rešitev za izzive, ki jih predstavlja industrija 4.0: zajema izmenjavo podatkov in informacij med vsemi napravami, ki so vgrajene v skladišču. Nasprotno pa industrija 4.0 določa novo paradigmo in nove izzive, s katerimi se soočajo podjetja: izboljšanjem postopkov, avtomatizacijo in digitalizacijo, da bi ostala konkurenčna v tako kompleksnem okolju.
Prednosti IIoT
Uvedba interneta stvari v industrijo bo sektorju zagotovila številne prednosti za doseganje cilja katerega koli logističnega procesa: povečanje dobičkonosnost in hkrati zmanjšanje operativnih stroškov. Njegove številne prednosti za industrijo vključujejo:
- Povečana učinkovitost in pretočnost skladišča: povezava med ljudmi in stroji bo olajšala optimizacijo vsakega logističnega procesa.
- Predvideno vzdrževanje strojev: stroji bodo imeli tipala, ki bodo brez človekovega posredovanja upravljavce opozarjala na nevarnost okvar, še preden do njih pride. Zahvaljujoč tej funkciji se bo produktivnost vsakega postopka izboljšala.
- Nove poslovne priložnosti: spremljanje vsakega podatka, ki ga izdela podjetje, bo omogočilo predvidevanje novih tržnih trendov in predvidevanje, kateri poslovni segment bi se lahko podjetju najbolj splačal.
- Izboljšana energetska učinkovitost: z vgradnjo IIoT se bo spremenil model energetske učinkovitosti, saj bodo skladišča opremljena s tipali, ki bodo pomagala optimizirati porabo energije.
- Industrijska varnost: povezljivost velja za najboljšega varnostnega zaveznika v skladiščnih objektih. Procesi, ki vključujejo elemente IIoT, bodo opremljeni s tipali in monitorji, da se prepreči kakršna koli nesreča, do katere bi lahko prišlo v objektu.
IIoT: sedanjost in prihodnost
IIoT bo revolucionaren mejnik za vse vidike dobavne verige: od transporta in skladiščenja do kompleksnejših postopkov, kot je nadzor kakovosti.
Kljub temu inovativnejši objekti že vključujejo tehnologije, ki so neposredno odvisne od medsebojnega povezovanja in izmenjave informacij med stroji. Na primer, uporaba digitalnih dvojčkov je realnost za podjetja s skladišči industrije 4.0. Že zdaj je mogoče ustvariti visoko natančne replike objektov in njihovih delovnih postopkov, kar pomeni, da je mogoče digitalno simulirati spremembe in izboljšave, ne da bi spremenili dejansko strukturo skladišča.
In še več: avtomatizacija skladišča (svetovalno podjetje Gartner izračunava, da bo 85 % podjetij do leta 2022 v svojih objektih uporabljalo avtomatizacijo), pametne oznake (s tehnologijo NFC) za povečanje učinkovitosti pri komisioniranju in napovedno izboljšanje sistemov upravljanja skladišč, če naštejemo samo nekatere od napredkov, se že izvajajo v velikem obsegu.
Skratka, IIoT bo ponudil široko paleto možnosti izboljšav v vseh postopkih, zlasti tistih, ki se danes zdijo še posebej zapleteni in zahtevajo največje število virov, kot so priprava naročil in dostava na zadnjem delu poti.