The various types of  automated storage and retrieval systems fulfill any logistics need

Vrste avtomatiziranih skladišč: značilnosti in prednosti

19 jan. 2023

Dandanes obstajajo različne vrste avtomatiziranih skladišč, ki so posebej zasnovani za izpolnitev vseh logističnih potreb in racionalizacijo procesov skladiščenja, priprave naročil in odpreme blaga.

Avtomatizirana skladišča (AS/RS) so postali strateški element v dobavni verigi in s tem tudi element za ustvarjanje vrednosti v podjetjih. Zaradi izjemno konkurenčnega trga in z vse krajših dobavnih rokov se podjetja obračajo k avtomatizaciji kot formuli za povečanje produktivnosti in zagotavljanje bolj agilnih in učinkovitih storitev.

V tej objavi preučujemo najpogostejše vrste avtomatiziranih sistemov za skladiščenje in iskanje na trgu ter njihove posebne lastnosti, prednosti in uporabe.

Avtomatsko skladišče: opredelitev

Avtomatizirana skladišča obsegajo avtomatizirane stroje in sisteme, implementirane v logistične objekte za izvajanje postopkov, kot so npr. potrdilo o prejemu blaga, skladiščenje, obdelava naročila in odprema blaga na varen in agilen način.

Avtomatizirana skladišča sestavljajo regali za skladiščenje izdelkov in avtomatska manipulativna oprema: predvsem regalna dvigala, zadolžena za odlaganje in odstranjevanje tovornih enot na regale in z njih, in transporterji ki povezujejo vhode in izhode z vsakim hodnikom regalov.

Poleg tega je pri vseh vrstah avtomatiziranega sistema za skladiščenje in iskanje, bodisi za palete ali zaboje, nujno imeti sistem za upravljanje skladišča (WMS) , ki upravlja in usmerja vse postopke. Ta programska oprema načrtuje premike in organizira blago na logičen način z namenom povečanja pretoka.

Vrste avtomatiziranih sistemov za skladiščenje in iskanje

Avtomatizacija premikov blaga je odločilen dejavnik za številne obrate, še posebej tiste, ki prevažajo velike količine izdelkov ali morajo neprekinjeno oskrbovati proizvodne ali komisionirne površine.

V nadaljevanju bomo preučili različne vrste avtomatiziranih sistemov za skladiščenje in iskanje na trgu na podlagi osmih kriterijev:

Avtomatizirana skladišča glede na gradbeno konstrukcijo

Avtomatizirano skladišče se lahko namesti v tradicionalno skladišče ali pa je lahko del same gradbene konstrukcije, kot v primeru visokoregalnih silosnih zgradb:

  • Standardno skladišče, opremljeno z AS/RS je zgradba, ki je na splošno visoka 12 do 15 metrov. Ne glede na to, ali gre za novozgrajene ali obstoječe strukture, so v teh stavbah nameščeni regali, ki so posebej izračunani, da vzdržijo obremenitve regalnih dvigal. Na zgornjem delu skladiščnih hodnikov so nameščene dodatne konstrukcije za pritrditev zgornje vodilne tirnice regalnih dvigal.
  • Visokoregalne silosne zgradbe pa so sestavljene iz samih regalov, na katere so pritrjeni streha in stranske ograje. Pri njihovi gradnji je treba upoštevati številne dejavnike, kot so teža blaga, obremenitev, ki jo povzroča oprema za manipulacijo, hitrost vetra in seizmični koeficient, ki ustreza lokaciji konstrukcije. Visokoregalna silosna skladišča so višja od običajnih naprav (do 40 metrov). Njihova višina je omejena le z lokalnimi zakoni ter višino dviga viličarjev in regalnih dvigal.
Visokoregalna silosna skladišča tvorijo sami regali, na katere so pritrjeni streha in stranske ograje

Avtomatizirana skladišča glede na vrsto blaga

Avtomatizirane sisteme za skladiščenje in iskanje je mogoče uporabiti za vse vrste izdelkov (od pnevmatik do profilov), čeprav so najpogostejše palete in zaboje.

Palete so najbolj značilna tovorna enota v industrijskem sektorju, saj se uporabljajo za premikanje vseh vrst predmetov. AS/RS za palete je sestavljen iz regalov, ki so primerne velikosti za namestitev paletiziranih izdelkov in več vrst regalnih dvigal za vstop, skladiščenje in izstop.

AS/RS za zaboj imajo podobne značilnosti kot tisti, ki se uporabljajo pri paletah, vendar so posebej zasnovani za lažje upravljanje teh vrst enot. Regali imajo nastavljivo višino od 2 do 15 metrov. Prehodi so razmeroma ozki, razdalja med nivoji pa je bistvena, a čim manjša, da omogoča uporabo vilic miniload regalnih dvigal. Rezultat je velika zmogljivost shranjevanja na majhnem prostoru.

Obstajata dve vrsti avtomatiziranih sistemov za skladiščenje in iskanje glede na blago: AS/RS za palete in zaboje

Avtomatizacija glede na stopnjo zgoščevanja

Odvisno od števila izdelkov, ki jih je treba skladiščiti, števila SKU in razpoložljivega prostora se izvajata dve rešitvi: AS/RS z neposrednim dostopom ali s kompaktnimi sistemi za skladiščenje.

AS/RS z regali za neposreden dostop se običajno uporabljajo v podjetjih, ki upravljajo več SKU z nekaj paletami. Ta rešitev ima dve možnosti:

  • Enojna globina. Regalno dvigalo neposredno dostopa do vsake palete v prehodu, v katerem deluje.
  • Dvojna globina. Na vsako lokacijo sta nameščeni dve paleti, ena za drugo. Da bi dosegli tiste na drugem položaju, je treba premakniti palete na prvem položaju. Skladiščna zmogljivost je večja v primerjavi z regali z enojno globino, potrebnih pa je tudi manj regalnih dvigal.

AS/RS s kompaktnimi sistemi za skladiščenje, ki lahko postavijo palete v kanale do 40 m globoko, znatno povečajo skladiščno zmogljivost v primerjavi z AS/RS z regali, ki omogočajo neposreden dostop, ker kar najbolj zmanjšajo število prehodov. Ta vrsta sistema za skladiščenje z visoko gostoto je priporočljiva za podjetja, ki upravljajo z nekaj SKU z veliko paletami na SKU. Idealni so za izdelke za množično uporabo ali kot vmesno skladišče.

Pri sistemih AS/RS so regali z neposrednim dostopom lahko enojno ali dvojno globoki

Avtomatizacija po tipu Pallet Shuttle

V okviru serije kompaktnih sistemov za skladiščenje avtomatiziran Pallet Shuttle zagotavlja večjo prostornino za shranjevanje in izkoristek prostora. Pogosto se uporablja v obratih z velikim prometom izdelkov, kjer je treba povečati razpoložljivi prostor. Motorizirane vozičke je mogoče premakniti v ustrezne skladiščne kanale na dva načina:

  • Z regalnimi dvigali. Regalno dvigalo transportira palete do katerega koli skladiščnega kanala. Nato jih motoriziran voziček premakne v kanal.
  • S transfernimi avtomobili. Nameščena je konstrukcija, ki služi kot prehod, kar transfernim avtomobilom omogoča delovanje na vseh nivojih. Na ta način se število premikov ali ciklov na uro pomnoži s številom nivojev v skladišču.
Regalno dvigalo odloži Pallet Shuttle na ustrezno mesto za vstavljanje ali odstranjevanje blaga

Avtomatizacija glede na stopnjo avtomatizacije

Sistemi AS/RS imajo različne stopnje avtomatizacije, od nizkih ravni do popolnoma avtomatiziranih postopkov. Oglejmo si stopnje avtomatizacije v logističnih objektih:

  • Polavtomatizirano skladišče. To bi bil primer polavtomatskega Pallet Shuttle. Motorizirani voziček premika blago v skladiščnih kanalih na popolnoma neodvisen način, čeprav je potreben upravljavec, da odloži ali izvleče enoto tovora na vsaki lokaciji in da voziček postavi v drug kanal, kadar je to potrebno.
  • Avtomatizacija odločanja. Skladišča so dom vse bolj zapletenih postopkov. Namestitev sistema za upravljanje skladišča (WMS), kot je Easy WMS podjetja Mecalux, pomaga nadzorovati in optimizirati procese ter upravljavcem pove, katere korake morajo upoštevati. Podobno je mogoče za izboljšanje komisioniranja uporabiti naprave za glasovno komisioniranje in pick-to-light.
  • Popolnoma avtomatizirano skladišče. To vključuje obrate, ki so prenos in skladiščenje svojega blaga prenesli na visokotehnološke sisteme za manipulacijo. Avtomatizacija skladišč je lahko popolna (regalna dvigala in transporterji, ki upravljajo vse premike blaga) oz. mešana (nekateri izdelki so odloženi v avtomatizirane sisteme za skladiščenje in iskanje, vendar ne nujno vsi).
Naprave Pick-to-light so upravljavcem v pomoč pri pripravi naročil

Avtomatizacija glede na tip robota

Razlika med tradicionalnimi obrati in avtomatiziranimi skladišči je v tem, da so slednja opremljena z avtomatsko opremo za manipulacijo za upravljanje blaga z minimalnim posredovanjem upravljavca.

Skladiščna robotika vključuje tri vrste strojev z naslednjimi funkcijami:

  • Ravnanje z blagom. Regalna dvigala in Pallet Shuttle postavljajo in odstranjujejo blago na/z ustreznih lokacij.
  • Prevoz. Transporteji, električne enotirnice in avtomatizirano vodena vozila (AGV) premikajo blago z ene točke na drugo (bodisi znotraj iste zgradbe bodisi s povezavo skladišča s proizvodnimi prostori).
  • Priprava naročila. Antropomorfni roboti ali pomožni roboti (koboti) celoten proces komisioniranja izvajajo samodejno in upravljavcem pomagajo pri hitrejšem in natančnejšem izvajanju nalog.
Transporterji so odgovorni za transport blaga v avtomatiziranih skladiščih

Avtomatizacija glede na število regalnih dvigal na prehod

Enojno regalno dvigalo, ki deluje v vsakem prehodu — ne glede na to ali so regali enojno ali dvojno globoki — pomeni doseganje večjega števila ciklov, čeprav zahteva višjo začetno investicijo.

Ko promet izdelkov ni zelo visok, prostornina skladiščenja pa je, je mogoče imeti enega ali več nakladalnih regalnih dvigal, ki delujejo v več kot enem prehodu. Zato je potreben sistem, ki premakne regalno dvigalo z enega prehoda na drugega s pomočjo:

  • Ukrivljene steze. Mehanski pogon, ki manevrira regalno dvigalo z enega hodnika na drugega.
  • Prenosni most. Regalno dvigalo je nameščeno na ploščadi, ki ga premika iz enega prehoda v drugega.
Regalno dvigalo menja prehode prek sistema ukrivljenih tirov

Avtomatizacija glede na delovno temperaturo

Avtomatizirani sistemi za skladiščenje in iskanje tako za palete kot zaboje lahko delujejo pri sobni ali nadzorovani temperaturi. Pravzaprav so hladilnice in AS/RS popolna kombinacija iz različnih razlogov, saj:

  • Ljudem preprečujejo delo v ekstremnih okoljih.
  • Zmanjšujejo uhajanje hladnega zraka in s tem varčujejo z energijo.
  • Izkoriščajo celotno površino.
  • Zahvaljujoč WMS ves čas nadzirajo razpoložljivo zalogo.

Avtomatizirana hladilna skladišča običajno uporabljajo skladiščne sisteme, ki izkoriščajo prostor in olajšajo dotok in odtok blaga. Tako se dvojno globoki regali pogosto uporabljajo zaradi dobrega ravnovesja, ki ga dosežejo med skladiščno zmogljivostjo, pretočnostjo stroja (število ciklov) in pravilno porazdelitvijo zraka med paletami.

AS/RS dajejo odlične rezultate v hladilnicah

Avtomatizacija, ključ do produktivnosti

AS/RS tehnologija je idealna rešitev za zagotavljanje nemotenega, varnega in agilnega gibanja blaga. Poleg tega odpravljajo napake, izkoriščajo vse razpoložljive površine in nadzirajo zaloge v realnem času.

Na trgu obstajajo različne vrste avtomatiziranih sistemov za skladiščenje in iskanje z različnimi funkcijami in lastnostmi. Izbira prave možnosti za vsak objekt bo odvisna od dejavnikov, kot so izdelek, s katerim se upravlja, razpoložljivi prostor, število SKU za upravljanje in zahtevani tokovi.

Pri podjetju Mecalux, smo strokovnjaki za montažo in zagon skladišč z AS/RS tehnologijo. Stopite v stik z nami. Pomagali vam bomo poiskati najboljšo rešitev za vaše logistične potrebe in vam pokazali, kako bo avtomatska oprema za pretovarjanje okrepila vašo dobavno verigo.

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: